Urológia
Az urológia a férfi és a női vizeletkiválasztó és elvezető rendszer veleszületett és szerzett, valamint férfiak esetében a férfi nemi szervek problémáinak kivizsgálásával és kezelésével foglalkozó szakág. Az urológia fókuszába tartoznak a prosztata problémák, a kövesedés, fertőzések, gyulladások, fejlődési rendellenességek és a vizeletürítési problémák is.
Leírás
Mivel foglalkozik az urológus?
Az urológus szakorvos vizsgálódásának fókuszába főként a vesék, a húgyvezeték, a húgyhólyag és a húgycső, valamint az ezeket érintő problémák állnak, továbbá a férfiak esetében foglalkozik a heréket, mellékheréket, a prosztatát és az ondóhólyagot érintő kórképekkel is.
Hazánkban mintegy 800 ezer férfi küzd merevedési problémával, de csak minden nyolcadik érintett fordul urológushoz. Az okok széles skálán mozoghatnak, beleértve a pszichológiai tényezőket, valamint az életmódbeli és fizikai okokat is. Egy hozzáértő szakember segítségével azonban ezek a problémák is sorra kivizsgálhatók és eredményesen kezelhetők.
A pontos diagnózis felállítása érdekében az urológus a következő szerveket monitorozza:
- Vesék: A vesék a szervezet szűrői, amelyek megszabadítják a szervezetet a felesleges víztől, és a méreganyagoktól a vizelet formájában. Az urológusok kezelik a vesékkel kapcsolatos problémákat, mint például a vizelettartási problémákat, a veseköveket és a vesemedence-gyulladást.
- Húgyhólyag: A húgyvezeték a vesékből a húgyhólyagba, a húgycső pedig a húgyhólyagból a szervezetből vezeti a vizeletet. Az urológusok kezelik a húgyvezetékkel és húgycsővel kapcsolatos problémákat, mint például a húgyhólyagrák és a visszatérő hólyaghurut.
- Húgyvezeték és húgycső: A húgyvezeték a vesékből a húgyhólyagba, a húgycső pedig a húgyhólyagból a szervezetből vezeti a vizeletet. Az urológusok kezelik a húgyvezetékkel és húgycsővel kapcsolatos problémákat, mint például a húgyúti fertőzéseket és a húgycsőszűkületet.
- Herezacskó és herék: A herék a férfi reproduktív rendszer részei, amelyek spermát és hormonokat termelnek. Az urológusok kezelik a herezacskóval és herékkel kapcsolatos problémákat, mint például a hererákot, a herecsavarodást és a varikózus vénákat.
- Férfi reproduktív rendszer: Az urológusok foglalkoznak a férfi reproduktív rendszer más problémáival is, mint például a meddőséggel, a merevedési zavarokkal és a szexuális diszfunkcióval, de az urológus feladata a fitymaszűkület, vagy a fitymafék rövidülés kezelése is.
- Prosztata: A prosztata is a férfi reproduktív rendszer része. Ugyanis a prosztata és az ondóhólyag váladéka a spermiumokkal együtt alkotják az ondót. Az urológusok kezelik a prosztata betegségeit és problémáit, mint például a prosztatagyulladást, a jóindulatú prosztata-megnagyobbodást és a prosztatarákot.
Tartalom
orvosaink
Kapcsolódó vizsgálatok
- Hasi és kismedencei ultrahang
- H2 kilégzési teszt
-
Gyomortükrözés
(gasztroszkópia) -
Vastagbéltükrözés
(kolonoszkópia)
ORVOSAINK
Tünetek
Milyen tünetekkel érdemes felkeresni
az urológust?
- vizelet akaratlan elvesztése (inkontinencia)
- fájdalom vizelés közben, vagy után
- nehezített, akadozó vizeletürítés
- csökkent vizeletsugár, éjszakai vizeletürítés
- visszatérő húgyúti fertőzések, amelyek nem reagálnak a kezelésre
- gyakori vizelési inger vagy nehézség a vizelet visszatartásában
- vér a vizeletben
- változások a vizelet színében, szagában vagy állagában
- fájdalom vagy kellemetlen érzés a hát alsó részén, az ágyékban, a hasban vagy a nemi szervek környékén
- hirtelen, erős fájdalom a has vagy hát oldalsó részén (vesekőre utalhat)
- fájdalom, vagy duzzanat a herezacskóban, illetve a here környékén
- erektális diszfunkció, vagy merevedési zavarok
- ejakulációs problémák, mint a korai ejakuláció, vagy a késleltetett ejakuláció
Betegségek
Milyen betegségekkel foglalkozik a urológus?
Prosztata megbetegedések
Prosztata gyulladás
Prosztata jóindulatú megnagyobbodása
Prosztatarák
Merevedési zavarok
Vizelettartási problémák - inkontinencia
Vesekövesség
A fityma betegségei
Fitymaszűkület
Fitymafék-rövidülés
A herék betegségei
Varicocele
Hydrocele
Hólyaghurut
Húgyúti fertőzések
Vizsgálatok
Mi történik az urológiai szakvizsgálat során?
Anamnézis felvétele: A különböző panaszokkal és tünetekkel rendelkező betegek esetében kiemelt jelentőségű az anamnézis, amely során megismerjük a lehetséges kórelőzményeket, a családban előforduló betegségeket és a páciens általános egészségi állapotát. Ezt követően kerül sor az átfogó urológiai vizsgálatra.
Fizikális vizsgálat: Az orvos megtekinti és áttapintja a páciens hasát, alhasát és nemi szerveit. (Amennyiben szükséges, fityma letapadás esetén fiúgyermekeknél felszíni érzéstelenítésben oldják a letapadást.)
Rektális Digitális Vizsgálat (RDV): Férfiaknál a prosztata tapintásos vizsgálatát a végbélen keresztül végzik, hogy megállapítsák annak méretét, állagát és esetleges rendellenességeit.
- Ultrahang: Az urológiai ultrahangvizsgálat során a veséket, húgyhólyagot, heréket és mellékheréket ellenőrzik. A vizsgálatra telt hólyaggal érdemes érkezni, hogy a szakember pontosabb képet kapjon az érintett szervekről.
- Vizeletvizsgálat: Steril pohárba, vagy ha szükséges, katéteres mintavétellel végzik a vizeletvizsgálatot. A vizeletmintát laboratóriumi vizsgálatokkal elemezik, hogy kizárják a fertőzéseket, gyulladásokat vagy más rendellenességeket.
- Vizeletáramlás vizsgálat (uroflowmetria): Panaszoktól függően férfiaknál és fiúgyermekeknél a vizelet áramlásának vizsgálatára is sor kerülhet. A vizsgálat során a páciens egy tölcsérszerű műszerbe vizel. A műszerrel összekötött számítógép rögzíti az adatokat. A vizelet mennyiségét, valamint a vizeletürülés átlagos és maximális sebességét, ami segít a vizelésürítési panaszok kivizsgálásában és diagnózis felállításában.
Hogyan készüljön a vizsgálatra?
Kérjük, készítsen a listát a rendszeresen szedett gyógyszereiről és esetleges gyógyszerallergiájáról.
Emellett hozza magával a korábbi műtétekről és orvosi beavatkozásokról szóló dokumentumokat, amelyek fontosak lehetnek a jelenlegi problémájának kezelésében.
Ha más intézményben már elvégezték képalkotó vizsgálatot a panaszával kapcsolatban, kérjük, hozza el a leleteket és a képanyagot is.
A vizsgálat előtt lehetőleg ne vizeljen, érkezzen telt hólyaggal.
Csecsemők és kisgyermekek esetében otthonról hozható vizeletminta, amelyet patikában beszerezhető, erre a célra kifejlesztett felragasztható zacskóval vagy steril pohárral gyűjthet.
Kezelési lehetőségek
Milyen urológiai beavatkozások, kezelések érhetőek el a Kelen Kórházban?
- Here visszamaradás műtét
A laparoszkópos műtéti eljárás célja, hogy a rendellenes helyen (hasfalban vagy a hasüregben) lévő, valószínűleg működőképes herét a herezacskóba visszajutassa, így biztosítva a termékenyítő és hormontermelő működését. Az egyéves korig visszamaradt herék kezelést igényelnek, mert ezt követően már nem várható spontán leszállás. Az optimális kezelési idő az egy- és kétéves kor közötti időszakra tehető.
- Frenulotomia (rövidfék bemetszés)
A beavatkozás célja a fitymafék megnyújtása, a fitymafék feszülésével járó fájdalom ill. sérülések megszűntetése. Az érzéstelenítés után a sebész a fitymaféket egy magas frekvenciájú vágóeszközzel haránt irányban átvágja. Vérzéscsillapítás után a sebszéleket hosszanti irányban összevarrja, amihez spontán felszívódó varratokat használ.
- Circumcisio (körülmetélés)
A körülmetélés célja a heges, beszűkült fitymanyílás okozta szexuális panaszok megszűntetése, valamint a hímvessző jelentősen könnyebb tisztíthatósága. Orvosi körülmetélés során a sebész a fitymát sebészi úton, helyi érzéstelenítésben a makk szintjéig eltávolítja, így nyugalmi esetben sem borítja a fityma a makkot.
- Hydrocele (herevízsérv műtét)
A műtéti beavatkozás célja a megnagyobbodott herezacskó okozta húzó jellegű fájdalom és esztétikai eltérés megszűntetése, valamint a folyadékgyülem esetleges gyulladásának megelőzése. A műtét során a sebész a burkot kifordítja, a folyadék lebocsátja, majd a kiszélesedett hereburkot eltávolítja. Felnőttek esetén, a herezacskón ejtett kis metszéssel, míg gyerekeknél rövid alhasi metszéssel történik a beavatkozás.
- Klasszikus varicocele (here visszértágulat műtét)
A sebészi beavatkozásnak 2 indikációja lehetséges: az egyik, amikor a visszértágulat panaszt, fájdalmat okoz, a másik, amikor a visszértágulat ronthatja a spermaképet és ezzel együtt a nemzőképességet. A műtéti eljárás során a sebész lezárja a kóros visszereket, hogy a normál vénákon induljon meg a keringés.
- Lökéshullám terápia
A terápia célja, hogy az erekciós képességet tartósan javítsa és lehetővé tegye a kielégítő szexuális tevékenységet, ezáltal javítva a páciens és partnere életminőségét is. A kezelések alatt a szakorvos alacsony lökéshullámokkal „bombázza” a hímvessző ereit, így serkentve és helyrehozva a beteg erek vérkeringését.
Melyek az urológia társterületei?
Árak
Forduljon szakembereinkhez
Bármi legyen is a panasza, most könnyedén és kényelmesen foglalhat időpontot online, vagy telefonon keresztül. Várjuk jelentkezését, hogy személyre szabott ellátást nyújthassunk Önnek.