Onkológia
Az onkológia a jó- és rosszindulatú daganatok tanulmányozásával foglalkozó orvostudományi ág, beleértve a rákos megbetegedések diagnózisát, kezelését és megelőzését. Ez egy máig dinamikusan fejlődő terület, amely a legújabb technológiákat és ismereteket használja fel annak érdekében, hogy folyamatosan javítsa a rákkezelésben elérhető eredményeket. Az onkológia több orvosi szakterülettel is szoros kapcsolatban áll, például a sebészettel és a belgyógyászattal, valamint mivel daganatok a szervezet bármely részén kialakulhatnak számos specifikus szakirányra bontható.
A rákos megbetegedésekre általánosságban igaz, hogy minél korábban fedezik fel, annál nagyobb az esély a gyógyulásra. Egyes daganatok rendszeres önvizsgálattal is felfedezhetők (pl. emlőrák, bőrrák), azonban ez csak kiegészítő, és nem helyettesítő módszer a rendszeres szűrővizsgálatok mellett.
Leírás
Mivel foglalkozik az onkológia?
Az onkológia a rákos megbetegedésekkel foglalkozik, beleértve azok diagnosztikáját, kezelését és megelőzését, sőt az onkológusok nagyban hozzájárulnak a rákkutatás előrehaladásához is. A rák diagnózisának első lépése a daganat típusának és helyének azonosítása képalkotó vizsgálatok és biopszia segítségével. Ezek a tesztek segítenek a rák stádiumának meghatározásában, azaz hogy mennyire előrehaladott a betegség, ami nagyban meghatározza a kezelési módszert is.
Tartalom
orvosaink
- H: 09:00 - 14:00
- Páratlan heteken
- ßßßß
- ßßßß
- ßßßß
- ßßßß
- ßßßß
Kapcsolódó vizsgálatok
- Hasi és kismedencei ultrahang
- H2 kilégzési teszt
-
Gyomortükrözés
(gasztroszkópia) -
Vastagbéltükrözés
(kolonoszkópia)
Rákhalálozások
az Unió országaiban
Magyarországon
a legmagasabb
a rák miatti
halálozási ráta.
A nők körében
az emlőrák
a leggyakoribb
halált okozó ráktípus.
A férfiak esetében
a tüdőrák okozza
a legtöbb halálozást
a daganatos megbe-tegedések közül.
ORVOSAINK
- H: 09:00 - 14:00
- Páratlan heteken
- ßßßß
- ßßßß
- ßßßß
- ßßßß
- ßßßß
Tünetek
Milyen tünetekkel érdemes felkeresni
az onkológiai szakrendelést?
- Tartós köhögés vagy mellkasi fájdalom
- Vérzés, véres széklet vagy vizelet
- Étvágytalanság, hirtelen súlycsökkenés
- Torokban akadt falat érzése vagy nyelési nehézség
- Fájdalom vagy duzzanat a herékben
- Bőr elváltozásai, mint például dudorok, sebek, pigmentfoltok vagy anyajegyek változása
- Látásproblémák, például homályos látás vagy a látótér elvesztése
- Hosszan tartó hasmenés vagy székrekedés
- Fájdalom a hátban, az oldalakon vagy a has alsó részén
Fontos megjegyezni, hogy ezek a tünetek számos más betegségre is utalhatnak, nem csak rákra. Az onkológiai szakrendelés felkeresésekor az onkológus megvizsgálja a beteget és diagnosztizálja az esetleges betegséget, majd a legmegfelelőbb kezelési tervet javasolja.
Betegségek
Milyen betegségekkel foglalkozik az onkológus?
Az onkológusok a daganatos megbetegedésekkel foglalkoznak, amelyek több mint 100 különböző típust foglalnak magukba. Mivel daganat szinte a szervezet bármely szövetéből kialakulhat az onkológia egy rendkívül szerteágazó terület; a tüdő, a mell, a vagy vastagbél, a prosztata, a petefészek, a méhnyak, a húgyhólyag, a vesemedence, a máj és a hasnyálmirigy is érintett lehet, csak hogy a leggyakrabban előfordulókat említsük.
Az onkológusok emellett a daganatok kialakulásának és terjedésének mechanizmusait is próbálják megérteni, és olyan kezelési terveket kínálni, amelyek célzottan hatnak a betegségre.
Mit jelentenek az egyes stádiumok?
2. stádium: A daganat nagyobb kiterjedésű, már a kiindulási szövet alatti szövetekre is átterjedt.
Mik lehetnek a rákos megbetegedések hajlamosító tényezői?
A rákos megbetegedések kialakulásában számos tényező szerepet játszhat. A kutatók a mai napig nem tudják biztosan, hogy mi okozza a sejtek rendellenes osztódását, azonban a régóta tartó kutatások és nagyszámú minta igazolták, hogy bizonyos hajlamosító tényezők növelik a rákos sejtképződés esélyét:
Dohányzás: A dohányzás a legjelentősebb kockázati tényező a rák kialakulásában. Az összes rákos megbetegedés körülbelül 30%-a köthető valamely dohányzási szokáshoz.
Genetikai hajlam: Bizonyos típusú rákos megbetegedések esetén, mint például az emlőrák vagy a vastagbélrák, a családi halmozódás és az öröklött gének szerepe is jelentős lehet.
Életkor: A rákos megbetegedések előfordulása az életkor előrehaladtával növekszik, ezért kifejezetten indokolt egyes szűrővizsgálatok (pl. gyomortükrözés, emlő ultrahang, mammográfiai vizsgálat, méhnyakrákszűrés stb.) évenkénti elvégeztetése, különösen 45 éves kor felett.
Egészségtelen életmód: Az egészségtelen életmód, mint például az egészségtelen étrend, az inaktivitás, az elhízás és az alkoholfogyasztás is növelheti a rák kockázatát.
Sugárzás: Az erős vagy folyamatos sugárzásnak kitett személyeknél a rákos megbetegedés kockázata nőhet.
Vegyi anyagok és környezeti szennyeződések: Bizonyos vegyi anyagok és környezeti szennyeződések, mint például az azbeszt, a benzol és a nehézfémek, is növelhetik a rák kialakulásának kockázatát.
Fontos kihangsúlyozni, hogy az egyes tényezők hatása nem egyértelmű és nem jelenti a rák biztos kialakulását, valamint hogy a rák kialakulásának oka gyakran több tényező összjátéka lehet. A fentiek mellett más tényezők is szerepet játszhatnak, illetve az egyes típusokra jellemző hajlamosító tényezők eltérőek lehetnek.
Vizsgálatok
Milyen onkológiai vizsgálatokat és ellátásokat végzünk intézményünkben?
- Kivizsgálás, másodvélemény, terápiás terv kialakítása
- Egyénre szabott daganat kockázatbecslés egészséges pácienseknél
- Alternatív és kiegészítő terápia
- Életmódtanácsadás (gyógyult betegeknél is)
- Fájdalomcsillapítás gyógyszeres beállítása
- Életvégi tanácsadás hozzátartozóknak
Milyen onkológiai vizsgálatok léteznek?
- Fizikai vizsgálat: Az orvos megvizsgálja a pácienst, azonosítja a kiemelkedő csomópontokat és dudorokat, valamint ellenőrzi a test általános állapotát. Ez a vizsgálat az első lépés a daganatos megbetegedések azonosításában.
- Vér- és vizeletvizsgálatok: A vér- és vizeletvizsgálatok segítenek bizonyos szervezetben jelen lévő anyagok kimutatásában, amelyek a daganat meglétét jelezhetik.
- Képalkotó vizsgálatok: A képalkotó vizsgálatok a test és a benne található lágyszövetek belső szerkezetébe engednek betekintést, amelyekkel a daganatos megbetegedések is azonosíthatóvá válnak. A képalkotó vizsgálatok közé tartozik többek között a röntgen, az ultrahang, a CT, az MRI és a PET-CT.
- Biopszia: A biopszia során az orvos mintát vesz a daganatból, majd azt mikroszkóp alatt vizsgálja meg, hogy meghatározza a daganat típusát és állapotát.
- Endoszkópia: Az endoszkópia során az orvos egy vékony, hajlékony csövet helyez valamelyik testüregbe (pl. a szájon át a gyomorba vagy a vastagbélbe), hogy megvizsgálja az azokat borító nyálkahártyát, és esetlegesen szövetmintát vegyen a gyanús területről.
- Genetikai tesztek: A genetikai tesztek segítenek meghatározni a daganat lehetséges kialakulásának kockázatát, valamint az esetleges genetikai rendellenességeket.
Kezelési lehetőségek
Milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre rákos megbetegedések esetén?
- Sebészeti beavatkozás: A rákos szövetek sebészeti úton történő eltávolítása. A műtét célja a daganat teljes eltávolítása a lehető legkisebb károsodás mellett. A sebészeti beavatkozás általában más kezelésekkel (pl. sugárterápia, kemoterápia) kombinálva történik.
- Sugárterápia: A sugárzás célja a daganatsejtek elpusztítása és növekedésének megakadályozása, valamint a fájdalomcsillapítás. A sugárterápiás kezelés általában több héten vagy hónapon át tart, ami alatt az érintett területet célzott, nagy energiájú sugárzásnak teszik ki.
- Kemoterápia: A kemoterápia célja a daganatsejtek elpusztítása és szaporodásuk gátlása gyógyszerek segítségével. A kemoterápiás kezelések általában több hónapig vagy akár évekig is tarthatnak. A sugárkezeléssel ellentétben azonban a kemoterápiában alkalmazott gyógyszerek nem célzottan hatnak, ezért az egészséges sejteket is károsíthatják, így egyéb mellékhatásokkal is járhatnak (pl. hajhullás, bőr elszíneződése).
- Immunterápia: Az immunterápia célja a beteg immunrendszerének stimulálása annak érdekében, hogy képes legyen megtámadni és elpusztítani a rákos sejteket. Az immunterápia gyakran kombinálva alkalmazható más kezelésekkel.
- Hormonterápia: Az immunterápia célja a beteg immunrendszerének stimulálása annak érdekében, hogy képes legyen megtámadni és elpusztítani a rákos sejteket. Az immunterápia gyakran kombinálva alkalmazható más kezelésekkel.
Melyek az onkológia társterületei?
- Diagnosztikához kötődő szakágak: Nőgyógyászat, proktológia, gasztroenterológia, füll-orr-gégészet, bőrgyógyászat.
- Sebészet: Az onkológiai betegségek sebészeti úton történő kezelésének területe.
- Sugárterápia, kemoterápia és immunterápia: A daganatok kezelésére használt eljárások.
- Genetika: A daganatos betegségek genetikai hátterének vizsgálata.
- Patológia: A daganatok diagnosztizálására és szövettani vizsgálatára szakosodott terület.
- Radiológia: A képalkotó vizsgálatok, mint például az MRI, CT vagy PET-CT segítségével a daganatok azonosítására, diagnosztizálására szakosodott terület.
Árak
Forduljon szakembereinkhez
Bármi legyen is a panasza, most könnyedén és kényelmesen foglalhat időpontot online, vagy telefonon keresztül. Várjuk jelentkezését, hogy személyre szabott ellátást nyújthassunk Önnek.