Leírás
Mi az a kimetszéses aranyér műtét?
A leghatékonyabb és legtartósabb hosszú távú megoldást a panaszos aranyeres duzzanatok kezelésére a hagyományos kimetszéses aranyérműtét, azaz az aranyér vagy aranyeres érkötegek teljes egészében való eltávolítása jelenti. Az esetek körülbelül 95%-ában nyújt hatékony és végleges megoldást, azaz minimális a kiújulás esélye.
Mindazonáltal az eljárást csak az előrehaladott, erősen kellemetlen tüneteket okozó, illetve kombinált aranyeres duzzanatok kezelésére alkalmazzuk, hiszen egy invazív sebészeti beavatkozásról van szó, amelyet az egyéb módszerekhez képest több fájdalommal járó, és hosszabb műtét utáni lábadozási időszak követ.
Mikor van szükség a beavatkozásra?
Az aranyérműtét elvégzése általában a következő esetekben indokolt:
- kellemetlen tünetekkel járó 3. és 4. stádiumú aranyerek
- egyszerre jelenlévő, előrehaladott külső és belső aranyeres elváltozások
- egyéb, sebészeti beavatkozást igénylő végbéltáji betegségek jelenléte
- egyes trombotizált külső aranyeres elváltozások
- kizáródott belső aranyerek (aranyeres krízis)
Tartalom
orvosaink
Kapcsolódó vizsgálatok
- Hasi és kismedencei ultrahang
- H2 kilégzési teszt
-
Gyomortükrözés
(gasztroszkópia) -
Vastagbéltükrözés
(kolonoszkópia)
ORVOSAINK
Eljárás
Hogyan zajlik az aranyér műtét?
A beavatkozást minden esetben szakorvosi konzultáció és néhány egyéb vizsgálat (pl.: labor), illetve altatás esetén aneszteziológussal történő konzultáció előzi meg. A szükséges vizsgálatokról, a beavatkozás menetéről és kockázatairól az orvos részletesen tájékoztatja a pácienst.
Miután az érzéstelenítő kifejtette hatását, a sebész eltávolítja az aranyeres csomókat. Jellemzően három aranyeres párna helyezkedik el a területen, és esettől függően egy beavatkozás alkalmával akár mind a három csomó eltávolítható. Ilyen esetben az orvos ügyel rá, hogy minél több ép köztes szövetet hagyjon meg a sebek között, hogy a hegesedés okozta végbélszűkület esélye a lehető legkisebb legyen.
A csomók eltávolításával keletkező sebeket a sebész a megfelelő gyógyulás érdekében teljesen vagy részben nyitva hagyhatja, vagy felszívódó varratok elhelyezésével bezárhatja.
A páciens rövid megfigyelés után, felnőtt kísérővel a műtét napján távozhat.
Fájdalmas beavatkozás az aranyér műtét?
Mennyi ideig tart az eljárás?
Mennyire hatékony?
Előkészületek
Hogyan készüljek fel a beavatkozásra?
A beavatkozás előtti szükséges előkészületekről a műtétet végző szakorvos a konzultáció folyamán részletesen tájékoztatni fogja.
Felépülés
Mennyi idő a felépülés az aranyér műtét után?
Esettől és egyéntől függően az otthoni lábadozás időszaka 1-2 hét, a teljes gyógyulási folyamat lezajlása 3-6 hétig is eltarthat.
Mire számíthatok aranyér műtét után?
Közvetlenül a műtét után a helyi érzéstelenítésnek köszönhetően minimális fájdalmat tapasztal, és a beavatkozás után néhány órával hazamehet.
A lábadozási időszak első 1-2 hetében a páciens erősebb fájdalmakat élhet meg az érintett területen, legfőképpen székeléskor, így rendszeres fájdalomcsillapításra lehet szükség. Ebben az időszakban kerülni kell a fizikai megterhelést és nehéz fizikai munkát. Szellemi munka végzése probléma nélkül végezhető.
Kiemelten fontos a széklet rendezése. Ügyelni kell arra, hogy a széklet rendszeres és puha maradjon, és hogy ne lépjen fel székrekedéses állapot. Ezt a táplálkozásra való odafigyeléssel és/vagy székletlazító készítmények alkalmazásával könnyen elérhető.
A gyógyulási folyamat természetes velejárója a sebek váladékozása. Ez a műtéti terület napi néhányszori langyos vízzel történő lemosását, zuhanyoztatását igényli.
Milyen otthoni módszerekkel csökkenthetem a fájdalmat és gyorsíthatom a gyógyulási folyamatot?
orvos által felírt vagy vény nélkül kapható fájdalomcsillapító készítmények (tabletta, kúp)
a sebek rendszeres mosdatása, zuhanyoztatása
napi többszöri 10-20 perces ülőfürdő (esetleg gyógynövényes oldatokkal, pl.: kamilla)
rostgazdag táplálkozás és sok folyadék
székletlazító készítmények
toalettpapír használata helyett zuhanyoztatás, vagy bidé használata
Kockázatok
Milyen kockázatai vannak a beavatkozásnak?
- erős élénkpiros vérzés (az első napokban műtét után várható kisebb vérzés, mely magától eláll egy-két perc alatt)
- vizelet- és székletürítési nehézség
- szokatlan mértékű fájdalom, duzzanat a műtéti területen (fertőzést jelezhet)
- a záróizomzat sérülése miatti széklet inkontinencia (a műtét utáni egy-két hétben a sebek miatt érzett sürgető székelési inger normális)
- hegesedés okozta végbélnyílás szűkület
- láz
A beavatkozást minden esetben proktológiai szakorvosi konzultáció előzi meg! Konzultációra itt jelentkezhet.
Árak
Forduljon szakembereinkhez
Bármi legyen is a panasza, most könnyedén és kényelmesen foglalhat időpontot online, vagy telefonon keresztül. Várjuk jelentkezését, hogy személyre szabott ellátást nyújthassunk Önnek.