A végbélsipoly gyógyításához szinte mindig műtétre van szükség, amelyet kórházunkban sebész, proktológus szakorvos végez. A műtét célja a végbélsipoly teljes eltávolítása és a kiújulás megelőzése a végbélben található záróizmok funkciójának megtartása mellett.
Számos különböző műtéti eljárás létezik. A páciens számára legjobb megoldás nagyban függ:
- a sipoly helyzetétől
- rajzolatától: hogy egyetlen csatornáról van-e szó, vagy különböző irányokba ágazik-e el
- környezetétől: az izmok, idegek, erek és a bél érintettségétől
- egyéb betegségektől
- orvos tapasztalatától, meggyőződésétől
A fentiek pontos ismeretében a sebész megbeszéli a pácienssel a rendelkezésre álló lehetőségeket, és azt, hogy szerinte melyik a legmegfelelőbb megoldás.
Leírás
Mi a végbélsipoly (anális fistula) jelentése?
Az végbélsipoly egy rendellenes kis alagút, amely a végbél belső üregéből indul ki és a végbélnyílás körüli bőrnyílásban ér véget.
A végbélnyílás belsejében, a bélfalban lévő
izomrétegek között számos apró mirigy található, amelyek nyálkát termelnek. Időnként ezek a mirigyek eltömődnek és megfertőződhetnek, ami a szövetekben tályog (gyennyel telt üreg) kialakulásához vezethet.
Ezeknek az anális tályogoknak nagyjából a fele végbél sipollyá (fistulává) fejlődhet. A gyulladás következtében ugyanis a felgyülemlett genny – hogy a felszínre törjön – apró járatokat, alagutakat alakít ki a végbél körüli lazább zsírszövetekben, majd a végbélnyílás környékén, esetleg a farpofákon egy újabb fájdalmas tályogként jelenik meg.
A tályog igen lassan és hosszan gyógyul, helyén az esetek nagyjából 80 %-ában sipoly marad vissza.
Tartalom
orvosaink
Kapcsolódó vizsgálatok
- Hasi és kismedencei ultrahang
- H2 kilégzési teszt
-
Gyomortükrözés
(gasztroszkópia) -
Vastagbéltükrözés
(kolonoszkópia)
ORVOSAINK
Tünetei
Mik a végbélsipoly tünetei?
A végbélsipoly jelei és tünetei a következők:
- Gyakori anális tályogok
- Feszítő fájdalom és duzzanat a végbélnyílás körül
- Gennyes, véres, kellemetlen szagú váladékozás a végbélnyílás körüli nyílásból
- A végbélnyílás körüli bőr irritációja, végbélviszketés
- Székletürítéskor jelentkező fájdalom
- Véres széklet, vagy vér a WC papíron
- Láz, hidegrázás és általános fáradtságérzés (amennyiben tályog is van)
Az elhanyagoltabb végbélsipolyok gyógyítása jóval nehezebb, többnyire a kezelés már kombinált műtétekkel történik. Ezért is fontos, hogy a fenti tünetekkel, minél hamarabb orvoshoz forduljon.
Eljárás
Milyen műtéti megoldások érhetőek el a Kelen Kórházban?
Fistulotomia
A legegyszerűbb és a leggyakrabban használt módszer a Fistulatomia. Ezzel a módszerrel kezelik a közvetlenül a bőr felszíne alatt futó úgynevezett felületes sipolyokat, amelyek egyáltalán nem, vagy csak a belső záróizmokat érintik.
Az eljárás során a proktológus a sipoly feletti bőrt és izmot érzéstelenítésben felnyitja, hogy a sipoly járat nyitott barázdává váljon, majd annak belsejét kitakarítja. Ezt követően a járatot nyitva hagyja, ami lehetővé teszi a sipoly traktus alulról felfelé történő gyógyulását behegesedését.
A Fistulatomia sikerességi aránya 92-97% közötti – ez a leghatékonyabb
számos végbélsipoly esetén.
1. Fém szonda átvezetése a sipolyjáraton
2. A járat teljes felnyitása – a végbél felöli nyílás megszüntetése
LIFT (Ligation of the Intersphincteric Fistula Tract) eljárás
A LIFT eljárás a nem nagyon magas, de a külső és a belső záróizmon is átvezető sipolynál hatékony.
A proktológus szakorvos a gyulladt mirigyállományt kivágja, és a tisztítást követően a sipoly járat belső nyílásait külső és belső végbélizom-gyűrű között mindkét irányban felszívódó varrattal leköti, aminek következtében – utánpótlás híján – a sipoly magától begyógyul. A sipolyjárat zárása ragasztó vagy dugó alkalmazásával történik.
Izom-megtartó eljárás, mivel a sipolyjárat felkeresése és kezelés a belső és a külső záróizom közötti kötőszöveti térben történik, így a záróizmok nem sérülnek.
A műtét utáni gyógyulási arány 74,6%, inkontinenciát okozó izomsérülés nélkül.
Advancement Flap plasztika
Ha a végbélsipoly áthalad a végbél záróizmain, és a fistulotómia az inkontinencia kialakulásának magas kockázatával jár, akkor jöhet szóba az Advancement Flap plasztika.
Lényege a sipolyjáratnak a záróizmon keresztül való eltávolítása, majd a sipoly belső nyílásának a zárása rávarrt nyálkahártya-izom lebennyel. A proktológus a végbél belső nyálkahártyájának, vagy a végbélnyílás körüli bőr szöveteit használja, attól függően, hogy hol található a belső nyílás. A nyálkahártya lebeny a kóros csatorna belső nyílásának lefedésére szolgál, megszüntetve ezzel az összeköttetést a végbélnyílás és a sipolyjárat között.
Kockázatos műtét, a sikerességi aránya 64%, az inkontinencia kockázat pedig kb. 10%. Elsősorban rektovaginális (végbél hüvely összeköttetésű) sipolynál alkalmazzák.
Seton drenázs technika
Szövődményes, mélyre terjedő, elágazó sipolyok esetén a proktológus szakorvos a járatba sebészeti cérnát, vagy gumicsövet (úgynevezett setont) fűz a nyílások lezáródásának megakadályozására.
A seton hosszú ideig, akár hónapokig is a helyén marad, aminek köszönhetően a sipoly traktusa nyitva marad, így tályog sem alakulhat ki. Ráadásul ez idő alatt a sipoly mellékágai lezáródnak, mivel a kivezetésük megoldott és folyamatos, emiatt bennük nem lángol fel újra a gyulladás. A mellék járatok elzáródásával idővel egyetlen fő sipoly alakul ki, amelyet a proktológus egy második lépésben a fent említett műtéti technikák valamelyikével már ki tud irtani.
A seton drenázs technika nem csak azt teszi lehetővé, hogy sipolyjárat kitisztuljon de elkerüli a záróizom átvágásának szükségességét is.
Mennyi ideig tart a végbélsipoly műtét?
Az egyszerű végbélsipoly műtét ambulánsan történik, a helyi érzéstelenítő hatásának kivárása után kb. 20-30 percet vesz igénybe.
Az összetett, szövevényes sipolyjáratok felderítése és műtétje több ideig is eltarthat. A magasan fekvő, záróizmot is érintő sipolyok nagyműtéttel távolíthatók el, és kórházi kezelést igényelnek.
Előkészületek
Hogyan készüljön a sipoly műtétre?
Az alábbiak segíthetnek abban, hogy a beteg könnyebben megbirkózzon a műtéti stresszel, segítenek megérteni, mire számíthat, és hogyan készüljön fel biztonságosan a műtétre.
- Nagyon fontos, hogy tisztában legyen a szakorvos által előírt korlátozásokkal: például, hogy a végbélsipoly műtét előtti napon nem ehet szilárd ételt, és az is lehet, hogy beöntéssel vagy hashajtóval ki kell ürítenie a vastagbelét.
- Mindenképp tájékoztassa orvosát a legfontosabb orvosi információkról, egyéb betegségeiről.
- Mondja el orvosának az összes gyógyszert és minden étrendkiegészítőt, amelyet szed. Kezelőorvosa tájékoztatja majd, hogy abba kell-e hagynia bármelyik szedését a műtét előtt, és azt is, hogy mennyi idővel a műtét előtt kell felhagynia vele
-
Ha aszpirint vagy más vérhígítót szed, kérdezze meg kezelőorvosát, hogy abba
kell-e hagynia a szedését a műtét előtt. (Ezek a gyógyszerek növelik a vérzés kockázatát.) - Az érzéstelenítés és a fájdalomcsillapítók miatt nem lesz biztonságos az önálló vezetés, vagy hazajutás. Fontos, hogy legyen valaki, aki hazaviszi.
- Fontos, hogy pontosan értse a tervezett műtétet: mi fog történni, mik a járulékos kockázatok, előnyök és egyéb lehetőségei.
A végbélsipoly műtét előtt ki kell töltenie egy részletes anamnézis lapot, amely ahhoz szükséges, hogy sebészünk el tudja dönteni, alkalmas-e a műtétre.
Felépülés
Mire számíthat vannak a a műtétet követően?
A végbélsipoly műtét után egy-két órás megfigyelés követően a páciens hazamehet.
Nagyban megkönnyíti a műtét utáni felépülési időszakot, amennyiben a páciens a következőket betartja:
- Áztassa az érintett területet meleg fürdőben naponta akár több alkalommal is.
- Ügyeljen az étkezésére: fogyasszon kevesebb szilárd ételt és figyeljen a bő folyadékbevitelre.
- Használjon székletlágyítót vagy hashajtót, a könnyebben üríthető széklet biztosítás érdekében.
- 10-15 perccel a székelés előtt ajánlott fájdalomcsillapítót beszednie.
- Néhány napig pihenjen, hogy elősegítse a seb gyógyulását és használjon ülőpárnát.
A felépülési idő függ a sipoly és a műtét fajtájától:
A magasabbra terjedő, szerteágazó végbélsipolyok gyógyulása jóval nehezebb és lényegesen tovább, hónapokig tarthat, mert ezek kezelése kombinált műtétekkel történik.
Az egyszerűbb, felületes sipolyok jól gyógyulnak, de a gyógyulási idő ebben az esetben is 4-8 hétben mérhető.
Kockázatok
Lehetnek-e a sipoly műtétnek szövődményei?
Manapság a sebészeti műtétek általában biztonságosak, gyógyító értékűek és nemegyszer életmentő jellegűek. Mindazonáltal bármilyen típusú műtéti beavatkozás magával hordoz bizonyos kockázatokat.
A végbélsipoly műtét fő kockázatai a következők:
- fájdalom, vérzés
- fertőzés – amely antibiotikum-kúrát igényelhet
- a végbélsipoly kiújulása – a sipoly néha a műtét ellenére is kiújulhat
- záróizom sérülés következtében kialakuló bélinkontinencia – ez potenciális kockázat a legtöbb típusú végbélsipoly kezelésnél
Bizonyos állapotok, emelhetik a szövődmények kialakulásának lehetőségét:
- cukorbetegség
- tartós szteroidszedés
- autoimmun betegségek
- artériás vagy vénás keringési elégtelenség
- immunszupresszív szerek alkalmazása
Árak
Forduljon szakembereinkhez
Bármi legyen is a panasza, most könnyedén és kényelmesen foglalhat időpontot online, vagy telefonon keresztül. Várjuk jelentkezését, hogy személyre szabott ellátást nyújthassunk Önnek.