Leírás
Mi a gyomortükrözés (gasztroszkópia)?
A gyomortükrözés egy vékony, fényforrással és kamerával ellátott csővel (gasztroszkóppal) történő vizsgálatot jelent, ahol a felső tápcsatornába nyerhetünk betekintést. Jelenleg ez a legkorszerűbb módszer ezen területek minél pontosabb vizsgálatára, tekintve, hogy sok esetben azonnali beavatkozás is történhet.
A gyomortükrözés nem jár fájdalommal, legfeljebb enyhe kellemetlenséggel, ami a diagnosztikai értéke miatt – különösen, ha a vizsgálatot az előzeteskonzultáció során a gasztroenterológus szakorvos erősen javasolja-minden esetben eltörpül.
Tartalom
orvosaink
Kapcsolódó vizsgálatok
- Hasi és kismedencei ultrahang
- H2 kilégzési teszt
-
Gyomortükrözés
(gasztroszkópia) -
Vastagbéltükrözés
(kolonoszkópia)
ORVOSAINK
Tünetek
Milyen tünetek esetén
lehet szükség gyomortükrözésre?
Orvosa azalábbi, tisztázatlan tünetek esetében javasolhat gyomortükrözést:
Betegségek
Mely betegségek diagnózisát
segíti a gyomortükrözés?
Az alábbi betegségek és állapotok diagnosztizálása vagy egyes esetekben kezelése lehetséges gyomortükrözés által:
- savas reflux
- gyomorfekély
- gluténérzékenység
- gyomor-bélrendszeri rendellenességek
- emésztőrendszeri betegségek, mint például gyulladások, vérzések, hasi fájdalmak
- polipok
- daganatok (pl.: gyomorrák)
- epés reflux
Vizsgálatok
Hogyan jelentkezzek gyomortükrözésre?
Gyomortükrözés előtt minden esetben történik szakorvosi konzultáció,
így egyénileg nem lehet kizárólag csak gyomortükrözésre jelentkezni. A gasztroenterológus az előzetes vizsgálat során felméri a páciens panaszait, kórtörténetét és esetleges hajlamosító tényezőit a daganatos elváltozásokra, és ez alapján javasolhatja a gyomortükrözést.
Hogyan zajlik a gyomortükrözés?
A vizsgálatot egy gasztroenterológus szakorvos és egy asszisztens – továbbá altatásban történő gyomortükrözés esetében aneszteziológus – végzi egy speciális, fényforrást és videokamerát tartalmazó hosszú cső (gasztroszkóp) segítségével. A vizsgálat oldalfekvésben, ritkán háton fekvésben történik.
- A cső levezetése előtt az orvos érzéstelenítő spray-vel kezeli a páciens torkát, ezzel elkerülve az esetleges kellemetlen érzést.
- Ezután a vékony, flexibilis csövet levezetik a nyelőcsövön át egészen a patkóbélig. A folyamat közben enyhe nyomást érezhet, de fájdalom nem fog jelentkezni. Miután a cső áthaladt a torkon a beszéd nem lehetséges, de a légzést semmilyen formában nem akadályozza.
- A vizsgáló orvos az endoszkóp által közvetített kép segítségével alaposan átvizsgálja az érintett területek nyálkahártyáját és redőzetét, és képet készít az esetlegesen sérült, vagy rendellenes területekről.
- A vizsgálat során enyhe levegőbefújásra lehet szükség, ami biztosítja az endoszkóp szabad mozgását, és hogy az orvos minden területre alaposan ráláthasson.
- A gyomortükrözés során - amennyiben az orvos indokoltnak látja - szövettani mintavételre, vagy polip eltávolítására is sor kerülhet.
- A vizsgálat befejezetével a cső lassú eltávolításra kerül a szájon át.
Mennyi ideig tart a gyomortükrözés?
A vizsgálat átlagosan legfeljebb 3-5 perc alatt elvégezhető. Ezt az időtartamot esetlegesen a közben elvégzendő beavatkozások növelhetik.
Milyen előkészületet igényel a gyomortükrözés?
A vizsgálat előtti 6 hétben:
Az altatásban történő gyomortükrözéshez elengedhetetlen a vizsgálatot megelőző legfeljebb 6 hétből származó vérvétel és EKG.
Mit nem ehetek/ihatok a gyomortükrözés előtti napon?
A vizsgálat előtti napon kérjük, ne fogyasszon:
- alkoholt
- vitaminokat és vaskészítményt
Továbbá kérjük, hogy a vizsgálatot megelőző este
20 óra után (de legalább 8 órával a vizsgálat előtt)
már ne vegyen magához szilárd ételt.
A vizsgálat napján:
- Kérjük, éhgyomorra érkezzen a vizsgálatra.
- A vizsgálatot megelőző legalább 2 órában (altatás esetén 4 órában) folyadékot se fogyasszon.
- Ne dohányozzon.
- Ne igyon kávét.
A vizsgálat napján:
- Kérjük, éhgyomorra érkezzen a vizsgálatra.
- A vizsgálatot megelőző legalább 2 órában (altatás esetén 4 órában) folyadékot se fogyasszon.
- Ne dohányozzon.
- Ne igyon kávét.
A vizsgálatot minden esetben el kell halasztani, amennyiben a páciens lázas és/vagy orrfolyással járó légúti megbetegedéssel küzd, vagy antibiotikumkúrán van a vizsgálatot megelőző napokban!
Amennyiben véralvadásgátlót vagy vérnyomáscsökkentőt szed, esetleg cukorbeteg, a vizsgálatot megelőzően mindenképp egyeztessen kezelőorvosával a gyógyszerek bevételét illetően!
A vizsgálatot követően:
A gyomortükrözést követő körülbelül 1 órában tilos enni vagy inni, a helyi érzéstelenítés miatt ugyanis fennállhat a félrenyelés veszélye. Továbbá a vizsgálatot követő 24 órában ne fogyasszon alkoholt.
Milyen beavatkozásokra kerülhet sor
gyomortükrözés közben?
Az endoszkóp lehetővé teszi bizonyos műtéti eszközök bevezetését is, így indokolt esetben az orvos rögtön kezelni tudja ezeket a problémákat. A szövettani mintavételen kívül az endoszkópos vizsgálat során történhet:
- vérző ér elégetése
- szűk nyelőcső tágítása
- polip vagy daganat eltávolítása
- lenyelt tárgy eltávolítása
Ébren vagyok
a gyomortükrözés alatt?
Amennyiben a kezelőorvosa mást nem javasol, igen. Az endoszkóp behelyezésével járó kellemetlenség elkerülése miatt viszont minden páciensnél helyi érzéstelenítést alkalmazunk.
Mikor indokolt a az altatásban történő gyomortükrözés?
Bizonyos esetekben a gyomortükrözést megelőző szakorvosi konzultáció alapján kezelőorvosa indokoltnak tarthatja az altatásban végzett vizsgálatot, ilyen esetek lehetnek például:
- érzékenység az érzéstelenítő szerekre
- erős garatreflex
- hányásra hajlamosság
- félelem az endoszkópos vizsgálattól
Jár bármilyen fájdalommal vagy kellemetlenséggel a vizsgálat éber állapotban?
A vizsgálat fájdalommal egyáltalán nem jár, esetleg enyhe kellemetlenséget érezhet az öklendezés és a befújt levegő okozta gyomorfeszülés miatt. A nyelőcső görcsös összehúzódását (garatreflex) helyi érzéstelenítővel megszünteti a kezelőorvos, így a beteg legfeljebb enyhe nyomást érezhet a torokban.
Mennyi idő a felépülés a gyomortükrözést követően?
A gyomortükrözést követő nagyjából 1 órában a garatreflexet gátoló érzéstelenítő hatása elmúlik, addig viszont tilos ételt vagy folyadékot fogyasztani! Ezt követően, amennyiben kezelőorvosa is így határoz, és nem lép fel semmilyen komplikáció,
a beteg még aznap hazamehet, de kizárólag kísérővel!
Milyen vizsgálatokkal kombinálható?
Kezelőorvosa a biztosabb diagnózis érdekében más típusú eljárásokkal is kombinálhatja az endoszkópos vizsgálatot:
Röntgen
Az ERCP (endoszkópos retrográd cholangiopancreatographia) vizsgálat során az endoszkóp segítségével röntgen kontrasztanyagot juttatnak a szervezetbe, amit egyidejű röntgenvizsgálattal kiegészítve feltárhatók a májat, a hasnyálmirigyet, az epehólyagot és az epevezetékeket érintő egyes betegségek.
Ultrahang
Az endoszkópos ultrahang (EUS) láthatóvá teszi az emésztőrendszert, valamint a környező szervek, nyirokcsomók és szövetek is megfigyelhetők általa.
Eredmények és utókövetés
Mikorra kapom meg az eredményem?
Az eredmények érkezése nagyban függ a vizsgálat céljától és az egyéni tényezőktől. Amennyiben a gyomortükrözés során nem történik beavatkozás vagy csak azonnali kisebb műtét történik (például polip eltávolítás, vérző ér elégetése stb.), akkor a páciens a vizsgálat végeztével – altatásos gyomortükrözés esetében a vizsgálat után 30-45 perccel – megkapja az eredményeit.
A várakozási időt viszont megnövelheti, ha szövettani mintavétel is történik; ebben az esetben az eredményeket 2-3 héten belül e-mailben küldjük meg.
Milyen tünetek, szövődmények jelentkezhetnek a gyomortükrözést követően?
A gyomortükrözést követően az alábbi enyhébb tünetek előfordulhatnak:
- puffadás
- hasi görcsök
- torokfájás vagy kaparó érzés a torokban
Árlista
Forduljon szakembereinkhez
Bármi legyen is a panasza, most könnyedén és kényelmesen foglalhat időpontot online, vagy telefonon keresztül. Várjuk jelentkezését, hogy személyre szabott ellátást nyújthassunk Önnek.