Leírás
Mi a hasi ultrahang vizsgálat?
Mely szervek vizsgálatára alkalmas?
A hasi és kismedencei ultrahang segítségével az ezeken a területeken elhelyezkedő szervek és lágyszövetek állapotáról alkotható vélemény:
Tartalom
orvosaink
Kapcsolódó vizsgálatok
- Hasi és kismedencei ultrahang
- H2 kilégzési teszt
-
Gyomortükrözés
(gasztroszkópia) -
Vastagbéltükrözés
(kolonoszkópia)
ORVOSAINK
- Szakrendelés:
- H: 13:00 - 16:00
- Endoscopia:
- H: 8:00 - 12:30
- ßßßß
- ßßßß
- ßßßß
Tünetek
Milyen tünetek esetén érdemes
hasi ultrahangot végeztetni?
A hasi ultrahang kiválóan alkalmas a feltáratlan eredetű hasi fájdalmak, emésztési problémák és a hasi szervek betegségeire utaló laboreltérések okainak meghatározására:
- Emésztési-, székelési problémák, gyakori hasmenés, székrekedés
- Gyomor és bélrendszeri panaszok
- Hasi fájdalmak, görcsök, teltségérzet, haspuffadás
- Vizelési panaszok
- Daganat gyanúja esetén
- Vese- vagy epekő gyanúja esetén
- Májat vagy hasnyálmirigyet érintő betegség gyanúja esetén (pl.: sárgaság)
- Gyulladásra utaló laboreredmény esetén
- Gyorsütemű, indokolatlannak tűnő elhízás esetén
Miért és mikor ajánlott tünetmentesen,
szűrővizsgálatként elvégeztetni?
A hasi ultrahangvizsgálat bármely korban alkalmazható, 18 éves kor felett ideális, 40 éves kor felett pedig erősen javallott szűrővizsgálatként évente elvégeztetni, ugyanis panasz hiányában is előfordulhatnak rejtett daganatok vagy kövek, amelyeknél kiemelten fontos a korai felfedezés.
Betegségek
Milyen eltérések, betegségek
mutathatók ki a vizsgálattal?
- Vese- és epekövek
- Hasüregi ciszták és tályogok
- Hasüregi folyadék vagy vérzés
- Jóindulatú zsír- és izomdaganatok
- A lép megnagyobbodása
- A bél gyulladásos betegségei (Crohn betegség, Colitis ulcerosa)
- Hasnyálmirigy-gyulladás (Pancreatitis)
- Epehólyag-gyulladás (Cholecystitis)
- Hasnyálmirigy- vagy gyomorrák
- A hasi főverőér elmeszesedése, kóros tágulata (hasi aorta aneurizma)
- A máj daganatos betegségei
- Zsírmáj
Vizsgálatok
Hogyan zajlik a vizsgálat?
A hasi ultrahang egy kifejezetten gyors és teljes mértékben fájdalommentes diagnosztikai eljárás. A páciens a vizsgálat során hanyatt- és/vagy oldalfekvésben helyezkedik el a vizsgálóágyon. Az orvos enyhe nyomást gyakorolva egy vizsgálófejet helyez a hasi területre és ide-oda mozgatva térképezi fel a belső szerveket.
A vizsgálófej által közvetített mozgókép egy monitoron jelenik meg, amelyen megfigyelhető a szervek állapota és mérete, valamint észrevehetőek az esetleges elváltozások.
Az ultrahang terjedését és a vizsgálófej akadálymentes mozgatását egy hipoallergén, zselészerű anyag segíti. Az ultrahang gél az érzékenyebb bőrfelületen sem vált ki irritációt és nem hagy maradandó foltot a ruházaton.
Hogyan működik az ultrahangvizsgálat?
A vizsgálófej a visszatérő hullámok mennyisége és sebessége alapján jeleket küld az ultrahangkészüléknek, ami feldolgozza azokat és előállítja az élő képet a monitoron. Az ultrahangképről digitálisan eltárolt képek és felvételek készíthetők. Az ultrahangos képeket szonogramnak is nevezik.
Milyen előkészületet igényel a hasi ultrahangvizsgálat?
A lehető legjobb minőségű ultrahangfelvételek elkészítéséhez a páciensnek három dologra kell odafigyelnie a vizsgálatot megelőzően. Amennyiben ezeket az utasításokat nem sikerül betartani könnyen előfordulhat, hogy egyes területekről az ultrahangkészülék nem tud az orvos számára értelmezhető képet generálni, és a vizsgálatot egy másik időpontban meg kell ismételni.
A VIZSGÁLATOT MEGELŐZŐ NAPON KERÜLJE A PUFFASZTÓ ÉTELEKET ÉS ITALOKAT
A vizsgálat előtti napon, kérjük ne fogyasszon babféléket és hüvelyeseket, keresztesvirágú zöldségeket (pl.: káposzta, karfiol, brokkoli, kínai kel, karalábé vagy retek), szószokat és rágógumit, italok közül pedig kávét, tejet és üdítőitalokat (rostos és szénsavas egyaránt). Továbbá célszerű felfüggeszteni a dohányzást is.
A felsoroltak által megnövekedett gázképződés a vizsgálat eredménytelenségét okozhatja, ugyanis a gázos közeg nagymértékben akadályozza az ultrahang terjedését.
ÉRKEZZEN ÉHGYOMORRA
A hasi ultrahangvizsgálat minden esetben éhgyomorra történik. Ez azt jelenti, hogy a vizsgálatot megelőző 6 órában tilos a szilárd ételek fogyasztása. Az epehólyag az étkezéseket követően rendszerint összehúzódik, ilyen esetben pedig előfordulhat, hogy egy itt meghúzódó polip vagy kő nem jelenik meg az ultrahangfelvételen.
A rendszeresen szedendő gyógyszereket szénsavmentes vízzel vegye be, amennyiben pedig cukorbetegségben szenved, kérjük jelezze az időpontfoglalás során, hogy foglalását a legmegfelelőbb
időpontra rögzíthessük.
ÉRKEZZEN TELT HÓLYAGGAL
A gázzal ellentétben a folyadék kifejezetten segíti az ultrahang terjedését, ezáltal pedig a lehető legjobb minőségű felvételek elkészítését. Kérjük, hogy az utolsó hólyagürítést a vizsgálat előtt 2-3 órával időzítse, majd fogyasszon el legalább fél liter szénsavmentes vizet.
Káros-e az egészségre az ultrahang?
Káros-e az egészségre
az ultrahang?
Mennyi időt vesz igénybe?
Eredmények és utókövetés
Mikorra kapom meg az eredményem?
Mi történik a vizsgálat után?
Amennyiben a vizsgálóorvos nem ad további utasítást, a vizsgálatot követően nyugodtan visszatérhet korábbi étrendjéhez és étkezési szokásaihoz.
Mi a teendő, ha valamilyen eltérésre derült fény?
Árlista
Hasi ultrahangvizsgálat
Hasi- és kismedencei ultrahang | 25.000 Ft |
Forduljon szakembereinkhez
Bármi legyen is a panasza, most könnyedén és kényelmesen foglalhat időpontot online, vagy telefonon keresztül. Várjuk jelentkezését, hogy személyre szabott ellátást nyújthassunk Önnek.