Facebook ikon fehér
Youtube ikon fehér

Időpontot foglalok
online

Hasi ultrahang
hasi ultrahang
Leírás

Leírás

Mi a hasi ultrahang vizsgálat?

A hasi és kismedencei ultrahang egy átfogó képalkotó diagnosztikai eljárás, amely a hasüregben található szerveket, nagyobb ereket és nyirokcsomókat vizsgálja. Egyaránt alkalmas belgyógyászati, urológiai és gasztroenterológiai panaszok okainak feltárására, valamint kismamáknál a magzat fejlődésének nyomon követésére, ezért az egyik leggyakrabban alkalmazott képalkotó vizsgálat. A vizsgálat során az orvos egy vizsgálófejet helyez a hasra, az eszköz pedig a kibocsájtott és visszaverődött hanghullámok segítségével élő képet közvetít egy monitorra, amelyen az orvos megfigyelheti és felvételt készíthet a lágyszövetek állapotáról.

Mely szervek vizsgálatára alkalmas?

A hasi és kismedencei ultrahang segítségével az ezeken a területeken elhelyezkedő szervek és lágyszövetek állapotáról alkotható vélemény:

hasi ultrahang
hasi ultrahang

Tartalom

orvosaink

Radiológus
Radiológus
Radiológus

Kapcsolódó vizsgálatok

ORVOSAINK

Gasztroenterológus
Gasztroenterológus
Tünetek

Tünetek

Milyen tünetek esetén érdemes
hasi ultrahangot végeztetni?

A hasi ultrahang kiválóan alkalmas a feltáratlan eredetű hasi fájdalmak, emésztési problémák és a hasi szervek betegségeire utaló laboreltérések okainak meghatározására:

Miért és mikor ajánlott tünetmentesen,
szűrővizsgálatként elvégeztetni?

A hasi ultrahangvizsgálat bármely korban alkalmazható, 18 éves kor felett ideális, 40 éves kor felett pedig erősen javallott szűrővizsgálatként évente elvégeztetni, ugyanis panasz hiányában is előfordulhatnak rejtett daganatok vagy kövek, amelyeknél kiemelten fontos a korai felfedezés.

Betegségek

Betegségek

Milyen eltérések, betegségek
mutathatók ki a vizsgálattal?

Hasi ultrahanggal sokféle szervi rendellenesség feltárható. A szakavatott szem megfigyelheti vele bizonyos szervek méretbeli változásait, szerkezeti eltéréseit vagy fejlődési rendellenességeit, valamint tetten érhetőek vele gyulladások, kövek, ciszták és daganatok.
Néhány példa:
Vizsgálat

Vizsgálatok

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A hasi ultrahang egy kifejezetten gyors és teljes mértékben fájdalommentes diagnosztikai eljárás. A páciens a vizsgálat során hanyatt- és/vagy oldalfekvésben helyezkedik el a vizsgálóágyon. Az orvos enyhe nyomást gyakorolva egy vizsgálófejet helyez a hasi területre és ide-oda mozgatva térképezi fel a belső szerveket.
A vizsgálófej által közvetített mozgókép egy monitoron jelenik meg, amelyen megfigyelhető a szervek állapota és mérete, valamint észrevehetőek az esetleges elváltozások.

Az ultrahang terjedését és a vizsgálófej akadálymentes mozgatását egy hipoallergén, zselészerű anyag segíti. Az ultrahang gél az érzékenyebb bőrfelületen sem vált ki irritációt és nem hagy maradandó foltot a ruházaton.

hasi ultrahang

Hogyan működik az ultrahangvizsgálat?

A vizsgálat során az ultrahangos vizsgálófej magas frekvenciájú (20 000 Hz feletti) ultrahanghullámokat juttat a test belsejébe. A generált hullámok, attól függően, hogy csontokba, belső szervekbe, vagy egyéb szövetekbe „ütköznek”, eltérő intenzitással és ütemben verődnek vissza.

A vizsgálófej a visszatérő hullámok mennyisége és sebessége alapján jeleket küld az ultrahangkészüléknek, ami feldolgozza azokat és előállítja az élő képet a monitoron. Az ultrahangképről digitálisan eltárolt képek és felvételek készíthetők. Az ultrahangos képeket szonogramnak is nevezik.

Milyen előkészületet igényel a hasi ultrahangvizsgálat?

A lehető legjobb minőségű ultrahangfelvételek elkészítéséhez a páciensnek három dologra kell odafigyelnie a vizsgálatot megelőzően. Amennyiben ezeket az utasításokat nem sikerül betartani könnyen előfordulhat, hogy egyes területekről az ultrahangkészülék nem tud az orvos számára értelmezhető képet generálni, és a vizsgálatot egy másik időpontban meg kell ismételni.

Előkészületek 24 órával a beavatkozás/vizsgálat előtt

A VIZSGÁLATOT MEGELŐZŐ NAPON KERÜLJE A PUFFASZTÓ ÉTELEKET ÉS ITALOKAT

A vizsgálat előtti napon, kérjük ne fogyasszon babféléket és hüvelyeseket, keresztesvirágú zöldségeket (pl.: káposzta, karfiol, brokkoli, kínai kel, karalábé vagy retek), szószokat és rágógumit, italok közül pedig kávét, tejet és üdítőitalokat (rostos és szénsavas egyaránt). Továbbá célszerű felfüggeszteni a dohányzást is.

A felsoroltak által megnövekedett gázképződés a vizsgálat eredménytelenségét okozhatja, ugyanis a gázos közeg nagymértékben akadályozza az ultrahang terjedését.

Előkészületek 6 órával a beavatkozás/vizsgálat előtt

ÉRKEZZEN ÉHGYOMORRA

A hasi ultrahangvizsgálat minden esetben éhgyomorra történik. Ez azt jelenti, hogy a vizsgálatot megelőző 6 órában tilos a szilárd ételek fogyasztása. Az epehólyag az étkezéseket követően rendszerint összehúzódik, ilyen esetben pedig előfordulhat, hogy egy itt meghúzódó polip vagy kő nem jelenik meg az ultrahangfelvételen.

A rendszeresen szedendő gyógyszereket szénsavmentes vízzel vegye be, amennyiben pedig cukorbetegségben szenved, kérjük jelezze az időpontfoglalás során, hogy foglalását a legmegfelelőbb időpontra rögzíthessük.

Előkészületek 2-3 órával a beavatkozás/vizsgálat előtt

ÉRKEZZEN TELT HÓLYAGGAL

A gázzal ellentétben a folyadék kifejezetten segíti az ultrahang terjedését, ezáltal pedig a lehető legjobb minőségű felvételek elkészítését. Kérjük, hogy az utolsó hólyagürítést a vizsgálat előtt 2-3 órával időzítse, majd fogyasszon el legalább fél liter szénsavmentes vizet.

Káros-e az egészségre az ultrahang?

Káros-e az egészségre
az ultrahang?

A hasi ultrahangvizsgálat során a páciens nincs kitéve sugárzásnak, és a vizsgálófej alkalmazása semmilyen kellemetlenséggel vagy fájdalommal nem jár. Az ultrahangnak nincs ismert káros egészségügyi következménye, valamint nem használ kontrasztanyagot, így akár várandósság vagy kontrasztanyagokkal szembeni allergia esetén is biztonságosan alkalmazható.

Mennyi időt vesz igénybe?

A vizsgálat időtartama körülbelül 15-30 perc.
Eredmények és utókövetés

Eredmények és utókövetés

Mikorra kapom meg az eredményem?

A vizsgálat leleteit páciensünk a vizsgálat végeztével azonnal megkapja.

Mi történik a vizsgálat után?

Amennyiben a vizsgálóorvos nem ad további utasítást, a vizsgálatot követően nyugodtan visszatérhet korábbi étrendjéhez és étkezési szokásaihoz.

Mi a teendő, ha valamilyen eltérésre derült fény?

Ha az ultrahangfelvételek belső szervi elváltozást mutatnak, annak lehetséges okairól és a kezelés lehetséges módjairól orvosaink részletes tájékoztatást adnak, valamint előfordulhat, hogy további vizsgálatok elvégzésére is javaslatot tesznek (pl.: gyomortükrözés, vastagbéltükrözés).
Árak
Árak

Árlista

Hasi ultrahangvizsgálat

Hasi- és kismedencei ultrahang 25.000 Ft
A hasi ultrahangvizsgálat ára NEM TARTALMAZZA az előzetes szakorvosi konzultációt.

Forduljon szakembereinkhez

Bármi legyen is a panasza, most könnyedén és kényelmesen foglalhat időpontot online, vagy telefonon keresztül. Várjuk jelentkezését, hogy személyre szabott ellátást nyújthassunk Önnek.

Kapcsolódó vizsgálatok

Gyomortükrözés
Gyomortükrözés
h2 kilégzés teszt
H2 kilégzési teszt
Vastagbéltükrözés
Vastagbéltükrözés

Kapcsolódó tartalmak

Gyomorrák tünetei és kezelése - Kelen Kórház
Gyomorrák
Hasmenés okai és kezelése - Kelen Kórház
Hasmenés
Haspuffadás
Haspuffadás
Reflux
Reflux

KEDVES PÁCIENSÜNK!

Amennyiben időpontot szeretne foglalni, vagy kérdése van szakrendelésünkkel kapcsolatban, kérjük hívja
alábbi telefonszámaink egyikét:

+36 (1) 205-0205
+36 (1) 203-3412
+36 (1) 203-3417
+36 (1) 204-2412

Kollégáink hétfőtől csütörtökig 08:00 és 18:00 óra között, pénteken 08:00 és 16:00 között érhetőek el.

Tej, tejkészítmények, tojás: alfa- lactalbumin, béta-lactoglobulin, bivalytej, kazein, tehéntej, tojás fehérje, tojás sárgája, kecsketej, juh tej.

Halak, tenger gyümölcsei: alga espaguette, alga spirulina, alga wakame, ajóka, kacsakagyló, fekete sügér, ponty, kaviár, kemény- vagy pénzkagyló, szívkagyló, fekete tőkehal, tarisznyarák, tintahal, szépia, tengeri keszeg, angolna, foltos tőkehal, tőkehal, hering, homár, makréla, ördöghal, kék kagyló, polip, osztriga, sügér, csuka, lepényhal, hüvelykagyló, lazac, szardínia, fésüs kagyló, garnélarák, nyelvhal, tintahal, kalamári, kardhal, pisztráng, tonhal, rombuszhal, parti csiga.

Gyümölcsök: alma, sárgabarack, avokádó, banán, szeder, fekete ribizli, fekete áfonya, cseresznye, vörösáfonya, datolya, füge, szőlő, grapefruit, guava, kivi, citrom, lime, licsi, mangó, sárgadinnye, faeper, nektarin, olajbogyó, narancs, papaja, őszibarack, körte, ananász, szilva, gránátalma, mazsola, málna, ribizli, rebarbara, eper, mandarin, paradicsom, görögdinnye.

Glutén tartalmú gabonák: árpa, kuszkusz, durumbúza, gliadin, maláta, zab, rozsliszt, tönkölybúza, búzakorkorpa, búza, transzglutamináz.

Glutén mentes gabonák: hajdina, kukorica, köles, puliszka, quinoa, rizs, amaránt, tápióka.

Gyógynövények és fűszernövények: aloe vera, ánizs, bazsalikom, babérlevél, kamilla, cayenne-bors, fahéj, szegfűszeg, koriander (levél), kömény, curry, kapor, fokhagyma, gyömbér, gingkó, ginzeng, komló, édesgyökér, majoranna, menta, mustármag, csalán, szerecsendió, petrezselyem, bors (fekete / fehér), borsmenta, vörös chili , rozmaring, sáfrány, zsálya, tárkony, kakukkfű, vanília.

Húsok: marhahús, kecskehús, csirkehús, kacsahús, lóhús, bárányhús, strucc, bivaly, fogolyhús, disznóhús, fürjhús, nyúlhús, pulykahús, borjúhús, rőtvad (szarvas-, őzhús), vaddisznóhús.

Olajos magvak: Mandula, paradió, kesudió, lenmag, kókusz, mogyoró, makadámdió, földimogyoró, fenyőmag, pisztácia, tigrisdió / földimandula, dió, napraforgómag, repcemag, szezámmag.

Zöldségfélék: articsóka, spárga, padlizsán, széles bab, zöldbab, vörös vesebab, fehér karóbab, cékla, brokkoli, kelbimbó, káposzta, vöröskáposzta, kapribogyó, sárgarépa, karfiol, zeller, mángold, csicseriborsó, cikória, uborka, édeskömény levél, sütőtök, póréhagyma, lencse, fejes saláta, tök /spárgatök, hagyma, borsó, paprika, burgonya, retek, ruccola, mogyoróhagyma, szója bab, spenót, édesburgonya, fehérrépa, vizitorma, manióka.

Egyebek: agar-agar, nádcukor, szentjánoskenyér, gesztenye, kakaóbab, kávé, kóladió, méz, gomba, tea (fekete), tea (zöld), élesztő (sütő), élesztő (sör).