Szülész nőgyógyász szakorvos vagyok. Fő érdeklődési területem a szülészeti és nőgyógyászati ultrahang diagnosztika, a folyásos panaszok kezelése, a klimax körüli problémák terápiája, a menopausa körüli elhízás és a korszerű fogamzásgátlás.
Magyarországon évente közel 500 nő hal meg méhszájrákban, egy olyan betegségben, ami teljes mértékben megelőzhető, időben észlehető, kezelhető. Évek óta lehetőség van Humán Papillóma Virus (HPV) elleni oltásra, ami főleg a nemi élet előtt állók számára lenne kiemelkedően fontos, valamint a HPV szűrésére, ami a tízen- húszon éves korú, párkeresés időszakában lévő nőknek ajánlható leginkább.
Az éves rákszűrések alkalmával hüvelyi UH vizsgálatot is tudunk végezni, ami segíthet az egyik legalattomosabb és legmagasabb halálozási mutatóval rendelkező rosszindulatú daganat, a petefészekrák időben való felismerésében, és egyéb kismedencei kóros állapotok korai diagnosztikájában. A tapasztalat szerint mire a petefészekrák panaszokat okoz, 75%-ban már áttétet ad, és véglegesen már gyakorlatilag nem kezelhető.
Az utóbbi években, nagymértékben megnövekedett a folyásos panaszok és hólyaghurutok száma. Ennek egyik oka a nemi szőrzet teljes, vagy csaknem teljes eltávolítása, a szűk, testre simuló nadrágok, tangák viselése, a higiénés szokások változása, vitaminhiány, gyakori antibiotikum szedés stb. Elkeserítő, hogy ebben a kérdésben milyen kálváriát járnak be egyes betegek, mire egy ezen a területen gyakorlott kolléga megoldja a panaszaikat és megfelelő tanácsokkal látja el őket. Hiszem, hogy ebben a kérdésben segíteni tudok nekik.
Tudomásom szerint Magyarország a 4. legkövérebb ország a világon, Európában az első. Sajnálatos látvány a sok elhízott, de minimum cellulitiszes, egyik fogyókúrából a másikba eső beteg. Legtöbben mindenre hajlandóak lennének, hogy mozgás, sportolás, erőfeszítés nélkül lefogyjanak, de néhányan komolyabb mennyiségű testmozgás mellett is eredménytelenül próbálnak tartósan csökkenteni a testsúlyukon. Különösen igaz ez a változó kor környékén lévő nőkre, amikor a hormonváltozások miatt fokozott a hízásra való hajlam.
Az évi terhesség megszakítások száma még napjainkban is magas, pedig számtalan kiváló fogamzásgátlási módszer van. Mindenki számára meg lehet találni a megfelelőt. A megszakított közösülés, a naptár módszer, a közösülés utáni hüvelyöblítés nem fogamzásgátló eljárás, hanem naiv, tájékozatlan optimizmus. Az óvszer használatával kapcsolatban is tudni kell, hogy az egy év során ilyen módon védekezők közül 3-23% közötti -átlagosan 12% – lehet a nem kívánt terhességek aránya, az óvszer minőségétől és a használók tapasztalatától függően. Az is tévhit, hogy az óvszer a nemi betegségek ellen is 100%-os védelmet nyújt. Sajnos a valóságban ez csupán 70%.
Lassan emelkedik, de még mindig nem elég magas a tudatosan terhességre készülők aránya. Sokan a véletlenül megfogant terhesség sorsáról ott a rendelőben, az UH vizsgálat során próbálnak dönteni: Megöljük ezt a kis életet, vagy ne? Sok a vérszegény, vashiányos, cukor-anyagcsere zavaros, extrém túlsúlyos, vagy erős dohányos, terhességre készülő nő. Megfelelő felvilágosítással, tanácsadással, kivizsgálással az ő leendő gyermekeik esélye növelhető egy egészségesebb életre.
A menstruáció elmaradása, a változó kor talán a legnehezebb időszak egy nő életében. A petefészek kimerülésével és hormontermelésének megszűntével a negatív irányú változások hirtelen és tömegével jelentkeznek, vagy kezdődnek el. Ezzel a kérdéssel kapcsolatban rengeteg megalapozatlan, téves, vagy mára átértékelt információ jelent meg a sajtóban. Az időben és megfelelő kivizsgálás után korrektül elkezdett hormonpótlásnak igenis van létjogosultsága. Az ezáltal nyert előnyök sokszorta meghaladják az esetleges – korszerű készítmények esetén minimális – kockázatokat.
KEDVES PÁCIENSÜNK!
Amennyiben időpontot szeretne foglalni, vagy kérdése van szakrendelésünkkel kapcsolatban, kérjük hívja
alábbi telefonszámaink egyikét:
+36 (1) 205-0205
Kollégáink hétfőtől csütörtökig 08:00 és 18:00 óra között, pénteken 08:00 és 16:00 között érhetőek el.
Tej, tejkészítmények, tojás: alfa- lactalbumin, béta-lactoglobulin, bivalytej, kazein, tehéntej, tojás fehérje, tojás sárgája, kecsketej, juh tej.
Halak, tenger gyümölcsei: alga espaguette, alga spirulina, alga wakame, ajóka, kacsakagyló, fekete sügér, ponty, kaviár, kemény- vagy pénzkagyló, szívkagyló, fekete tőkehal, tarisznyarák, tintahal, szépia, tengeri keszeg, angolna, foltos tőkehal, tőkehal, hering, homár, makréla, ördöghal, kék kagyló, polip, osztriga, sügér, csuka, lepényhal, hüvelykagyló, lazac, szardínia, fésüs kagyló, garnélarák, nyelvhal, tintahal, kalamári, kardhal, pisztráng, tonhal, rombuszhal, parti csiga.
Gyümölcsök: alma, sárgabarack, avokádó, banán, szeder, fekete ribizli, fekete áfonya, cseresznye, vörösáfonya, datolya, füge, szőlő, grapefruit, guava, kivi, citrom, lime, licsi, mangó, sárgadinnye, faeper, nektarin, olajbogyó, narancs, papaja, őszibarack, körte, ananász, szilva, gránátalma, mazsola, málna, ribizli, rebarbara, eper, mandarin, paradicsom, görögdinnye.
Glutén tartalmú gabonák: árpa, kuszkusz, durumbúza, gliadin, maláta, zab, rozsliszt, tönkölybúza, búzakorkorpa, búza, transzglutamináz.
Glutén mentes gabonák: hajdina, kukorica, köles, puliszka, quinoa, rizs, amaránt, tápióka.
Gyógynövények és fűszernövények: aloe vera, ánizs, bazsalikom, babérlevél, kamilla, cayenne-bors, fahéj, szegfűszeg, koriander (levél), kömény, curry, kapor, fokhagyma, gyömbér, gingkó, ginzeng, komló, édesgyökér, majoranna, menta, mustármag, csalán, szerecsendió, petrezselyem, bors (fekete / fehér), borsmenta, vörös chili , rozmaring, sáfrány, zsálya, tárkony, kakukkfű, vanília.
Húsok: marhahús, kecskehús, csirkehús, kacsahús, lóhús, bárányhús, strucc, bivaly, fogolyhús, disznóhús, fürjhús, nyúlhús, pulykahús, borjúhús, rőtvad (szarvas-, őzhús), vaddisznóhús.
Olajos magvak: Mandula, paradió, kesudió, lenmag, kókusz, mogyoró, makadámdió, földimogyoró, fenyőmag, pisztácia, tigrisdió / földimandula, dió, napraforgómag, repcemag, szezámmag.
Zöldségfélék: articsóka, spárga, padlizsán, széles bab, zöldbab, vörös vesebab, fehér karóbab, cékla, brokkoli, kelbimbó, káposzta, vöröskáposzta, kapribogyó, sárgarépa, karfiol, zeller, mángold, csicseriborsó, cikória, uborka, édeskömény levél, sütőtök, póréhagyma, lencse, fejes saláta, tök /spárgatök, hagyma, borsó, paprika, burgonya, retek, ruccola, mogyoróhagyma, szója bab, spenót, édesburgonya, fehérrépa, vizitorma, manióka.
Egyebek: agar-agar, nádcukor, szentjánoskenyér, gesztenye, kakaóbab, kávé, kóladió, méz, gomba, tea (fekete), tea (zöld), élesztő (sütő), élesztő (sör).