Pajzsmirigy szakrendelés
A pajzsmirigy-működési zavar az össznépességben előforduló leggyakoribb hormonháztartási zavar. Vizsgálatok szerint hazánkban a teljes lakosság 5-10%-a, nők körében pedig minden negyedik küzd valamilyen pajzsmirigy-működési zavarral vagy betegséggel, amikre gyakran már csak a tünetek megjelenésekor derül fény. A pajzsmirigy rendellenességei azonban rendkívül sokszínű és intenzitású tünetet okozhatnak, így sok esetben csak ezek sikertelen kezelése után merül fel a páciensben, hogy esetlegesen pajzsmirigy problémái vannak.
A pajzsmirigy működési zavarok diagnosztikáját és kezelését endokrinológus szakorvos végzi a klinikánkon különálló pajzsmirigy szakrendelés keretén belül.
Leírás
Mi történik a pajzsmirigy szakrendelés keretein belül?
A pajzsmirigy fontos élettani szerepe a hormontermelés, amely szabályozza a szervezet anyagcseréjét, növekedését, szexuális működését és az agyi tevékenységet. A pajzsmirigy hormonjainak termelése elengedhetetlenül fontos az élet fenntartásához, mivel szinte minden szerv és szövet működését befolyásolja, így rendkívül sokféle tünetet okozva. Mivel hormontermelő szervről van szó, így a rendellenességei is ehhez kötődnek: vagy túltermel (hipertireózis) vagy alultermel (hipotireózis).
A pajzsmirigy szakrendelésen a pajzsmirigy problémákkal foglalkozó szakemberek diagnosztizálják és kezelik a pajzsmirigy betegségeit. A pajzsmirigy szakrendelésen dolgozó szakemberek között lehetnek endokrinológusok, belgyógyászok, sebészek, radiológusok és egyéb egészségügyi szakemberek, akik szakértelmükkel segítenek a betegeknek a pajzsmirigy problémáinak megfelelő kivizsgálásában és kezelésében.
Tartalom
orvosaink
Kapcsolódó vizsgálatok
- Hasi és kismedencei ultrahang
- H2 kilégzési teszt
-
Gyomortükrözés
(gasztroszkópia) -
Vastagbéltükrözés
(kolonoszkópia)
ORVOSAINK
Tünetek
Milyen tünetek utalhatnak
pajzsmirigy problémára?
A pajzsmirigy működése lényegében az egész szervezetre kihatással van, így ha valamilyen probléma lép fel vele kapcsolatban, akkor az egész testben jelentkezhetnek tünetek. Éppen ezért (mivel sokszor nincs teljesen egyértelmű tünetei a pajzsmirigy betegségeknek) számos esetben csak sok tüneti kezelés sikertelensége után merül fel a pajzsmirigy kivizsgálása. Bár a tünetek sokfélék lehetnek – különböző intenzitással, – az alábbi tünetek esetén mindenképp érdemes felkeresni a pajzsmirigy szakrendelést, különösen ha rég óta fennállnak:
Megmagyarázhatatlan súlyváltozások
Gombóc-érzet a torokban
Fáradtság, vagy álmatlanság
Hangulatingadozások
Magas koleszterinszint
Menstruációs és termékenységi problémák
Bélpanaszok
Haj- és bőrproblémák
Nyakfeszülés, feldagadt nyak
Izom- és ízületi fájdalmak
Milyen tünetek utalhatnak
pajzsmirigy túlműködésre?
A pajzsmirigy túlműködés (hipertireózis) egy orvosi állapot, amelyben a pajzsmirigy túlzott mennyiségű pajzsmirigyhormont termel, vagyis többet, mint amennyire a szervezetnek szüksége van. Ennek következtében a szervezet anyagcseréje túlzottan fokozódik, ami számos tünetet okozhat. Az állapotot különböző tényezők okozhatják, mint például autoimmun betegségek, pajzsmirigy ciszták és bizonyos gyógyszerek.
A hipertireózis számos tünetet okozhat, mint például:
- Fogyás
- Gyors vagy szabálytalan szívverés
- Remegés vagy rángatózás
- Szorongás vagy ingerlékenység
- Alvásproblémák
- Hőérzékenység és fokozott izzadás
- Növekedett étvágy
- Izomgyengeség
- Menstruációs rendellenességek
- Gyakori székelés vagy hasmenés
- Megnagyobbodott pajzsmirigy (golyva)
- Szemproblémák, mint például kidülledő szemek vagy látászavarok
- Foltos hajhullás
Milyen tünetek utalhatnak
pajzsmirigy alulműködésre?
- Fáradtság
- Súlygyarapodás
- Érzékenység a hidegre
- Székrekedés
- Száraz bőr
- Hajhullás
- Izomgyengeség
- Ízületi fájdalom
- Depresszió
- Memóriaproblémák
Betegségek
Milyen betegségekkel és állapotokkal foglalkozunk a pajzsmirigy szakrendelés keretein belül?
- Pajzsmirigy alulműködés: a pajzsmirigy elégtelen működése, amely alacsony pajzsmirigyhormonszintet okoz
- Pajzsmirigy túlműködés: magasabb pajzsmirigyhormonszintet okoz, mint amire a szervezetnek szüksége van
- Autoimmun pajzsmirigybetegségek: olyan állapotok, amelyekben az immunrendszer a pajzsmirigy elleni antitesteket termel
- Pajzsmirigyrák: a pajzsmirigyben keletkező daganatok
- Pajzsmirigy-ciszták: folyadékkal teli képződmények a pajzsmirigyben
- Golyva: a pajzsmirigy megnagyobbodása
- Pajzsmirigygyulladás: a pajzsmirigy gyulladása, amelynek többféle típusa lehet
Ezen kívül a pajzsmirigy szakrendelés a pajzsmirigy és az egyéb szervek közötti kapcsolattal és azokra gyakorolt hatásával is foglalkozik, mivel a pajzsmirigy hormonok számos szerv működését befolyásolhatják.
Vizsgálatok
Milyen pajzsmirigy vizsgálatokat végzünk intézményünkben?
- általános szakorvosi vizsgálat
- pajzsmirigy ultrahang
- vékonytű biopszia (szövettani vizsgálat)
Kezelési lehetőségek
Milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre pajzsmirigy megbetegedések esetén?
A kezelés kezdetben általában gyógyszeres hormonpótló, vagy hormon gátló kezelés. A kezelés során folyamatos laboratóriumi ellenőrzés szükséges. Az esetek egy részében műtéti beavatkozás jöhet szóba, mely a túlműködő pajzsmirigy szövet eltávolítását célozza.
- Pajzsmirigy túlműködés esetén gyakran béta-blokkolók és anti-tirozin gyógyszerek segítenek a tünetek kezelésében. Radioaktív jódterápia is alkalmazható a túlműködő pajzsmirigysejtek elpusztítására. Néhány esetben szükség lehet pajzsmirigy műtétre.
- Pajzsmirigy alulműködés esetén a fő kezelési lehetőség a hormonpótló terápia, amely szintetikus pajzsmirigy hormon gyógyszerek alkalmazását jelenti. A gyógyszer adagolása a hormonszintek normál tartományon belüli tartása érdekében rendszeres vértesztek alapján módosítható.
- A pajzsmirigy golyva kezelhető gyógyszeresen vagy sebészeti úton, attól függően, hogy mekkora és hogy okoznak-e tüneteket vagy befolyásolják-e a pajzsmirigy működését.
- A pajzsmirigy rákot általában sebészeti úton kezelik az érintett pajzsmirigy szövet eltávolításával, ezt követően radioaktív jódterápia alkalmazása szükséges, hogy elpusztítsák a maradék rákos sejteket. Néhány esetben külső sugárkezelés vagy kemoterápia is szükséges lehet.
Melyek a pajzsmirigy szakrendelés társterületei?
A rák megelőzésével, diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik, ideértve a pajzsmirigyrákot is.
A hormonok tanulmányozása és hatásuk a testi funkciókra, ideértve az endokrin rendszer betegségeinek, például a pajzsmirigy betegségeinek diagnosztizálását és kezelését.
A képalkotó technikákat, mint az ultrahang, a CT és az MRI alkalmazza a pajzsmirigy állapotának diagnosztizálására és nyomon követésére.
Az operatív beavatkozásokkal foglalkozik, ideértve a pajzsmirigy bizonyos rendellenességeinek és rákjainak sebészeti eltávolítását (pajzsmirigy műtét).
Árak
Forduljon szakembereinkhez
Bármi legyen is a panasza, most könnyedén és kényelmesen foglalhat időpontot online, vagy telefonon keresztül. Várjuk jelentkezését, hogy személyre szabott ellátást nyújthassunk Önnek.